Co to jest Prosta Spółka Akcyjna (PSA)?

Co to jest Prosta Spółka Akcyjna (PSA)?
Co to jest Prosta Spółka Akcyjna (PSA)?

Co to jest Prosta Spółka Akcyjna (PSA)?
Prosta Spółka Akcyjna (PSA) to nowa spółka kapitałowa, która pojawiła się w Polskim systemie prawnym. Można nazwać ją połączeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które powinieneś wiedzieć o Prostej Spółce Akcyjnej!

Dlaczego Prosta Spółka Akcyjna?
Istotą Prostej Spółki Akcyjnej jest elastyczna forma działalności przy jednoczesnej ochronie majątku właścicieli spółki. PSA ma być nowym rodzajem inwestowania w nowe technologie i innowacje. Minimalny kapitał zakładowy przy założeniu PSA wynosi jedynie 1 zł, co jest ogromną zaletą tego rodzaju spółki. Wkład akcjonariuszy do Prostej Spółki Akcyjnej może przybrać formę pieniężną lub niepieniężną. Niepieniężnym wkładem akcjonariusza mogą zostać jego umiejętności lub wiedza. W przypadku założenia Prostej Spółki Akcyjnej akcjonariusze mają także wybór organów spółki. Mogą oni zdecydować się na zarząd i radę nadzorczą lub radę dyrektorów. Akcjonariusze Prostej Spółki Akcyjnej będą tworzyć jej walne zgromadzenie. Głosowania walnego zgromadzenia będą mogły być przeprowadzane drogą elektroniczną, jeśli zostało to zapisane w umowie spółki lub jeśli wszyscy akcjonariusze wyrażą na to pisemną zgodę.

Wady Prostej Spółki Akcyjnej
Wiele osób twierdzi, że zalety Prostej Spółki Akcyjnej mogą okazać się także jej wadami. Wynika to z faktu, że część przedsiębiorców odbiera niektóre rozwiązania jako mniej bezpieczne. Z prawnego punktu widzenia są one bezpieczne, ale to od inwestora zależy, w jakim rodzaju spółki będzie chciał ulokować swój kapitał.

Podobne wpisy