Fotowoltaika – czy warto się na nią zdecydować?

Fotowoltaika - czy warto się na nią zdecydować?
Fotowoltaika – czy warto się na nią zdecydować?

Montaż paneli słonecznych dla jednych jest znakomitą inwestycją, dla innych zbędnym wydatkiem pieniędzy. Jaka jest prawda o fotowoltaice? Czy instalując na swoim dachu panele słoneczne, faktycznie możemy uniezależnić się od cen energii elektrycznej?

Fotowoltaika – o co w tym wszystkim chodzi?

Instalacje fotowoltaiczne, które zobaczyć można na wielu dachach domów jednorodzinnych, mają za zadanie przetwarzać energię słoneczną w energię elektryczną. To doskonały, w pełni ekologiczny sposób, by produkować prąd, który możemy zużyć do własnych celów. Obecny model rozliczania pozwala na odprowadzenie nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci. 80% możemy z kolei odebrać w dowolnym momencie. To sprawia, że dysponujemy jednym z najkorzystniejszych dla prosumentów modelu rozliczeniowym na świecie.

Montaż paneli jest stosunkowo prosty i choć ingeruje w konstrukcję dachu, nie jest dla niego szkodliwy. Od paneli prowadzone są kable, które przeważnie wchodzą do domu kanałami wentylacyjnymi. W środku znaleźć musi się falownik, którego zadaniem jest przemiana prądu stałego, w prąd zmienny.

Całość jest praktycznie bezobsługowa. Po montażu instalacji wymagana jest jednak wymiana licznika na dwukierunkowy. Jest ona jednak przeprowadzona przez zakład energetyczny i nic nas nie kosztuje.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Biorąc pod uwagę, że ceny prądu drożeją każdego roku, a w powietrzu wisi gigantyczna, sięgająca kilkudziesięciu procent podwyżka, wydaje się, że montaż paneli słonecznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Trwałość takiej instalacji szacowana jest na przeszło 20 lat, czas zwrotu w przypadku środków własnych wynosi natomiast około 7 lat. Prosta kalkulacja pokazuje, że fotowoltaika się opłaca!

Niestety koszt fotowoltaiki nie jest mały. Dla średniej wielkości instalacji, która ma pokryć zapotrzebowanie na prąd 3-4 osobowej rodziny, musimy liczyć się z wydatkiem około 25 000 zł. Koszt ten można oczywiście rozłożyć na raty, ale w takim przypadku czas zwrotu inwestycji ulegnie wydłużeniu.

Pomimo wszelkich niedogodności wydaje się, że aktualna forma rozliczenia nadmiaru energii sprawia, że warto założyć panele nawet w przypadku, gdy ich koszt musimy skredytować.

Jakie są formy finansowania paneli PV?

Kredyt, leasing lub środki własne – w taki sposób możemy zapłacić za panele słoneczne. W ostatnich latach można jednak spotkać się z różnymi programami, które mają wspierać inwestorów przechodzących na energię słoneczną.

Najpopularniejszym programem tego typu jest popularny “Mój Prąd”, z którego skorzystało kilkaset tysięcy osób z całego kraju. Do niedawna za jego pomocą można było obniżyć koszt instalacji o 5000 zł. W roku 2021 dotacja zmalała do 3000 zł. Trudno określić co przyniesie kolejna odsłona programu “Mój Prąd”. Wydaje się jednak, że obecne warunki zostaną podtrzymane.

Decydując się na panele słoneczne, można odliczyć ich koszt od podatku. Dzięki temu rozwiązaniu ostateczny koszt fotowoltaiki ulega zmniejszeniu o koleje kilka tysięcy złotych. Takie warunki sprawiają, że fotowoltaika musi się opłacać.

Dodatkowe informacje

Fotowoltaika 4oze.pl – zobacz wszystkie korzyści z instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym. Poznaj szczegóły finansowania i wiele więcej.

Podobne wpisy