Hodowla lucerny – jak sadzić lucernę?


Lucerna jest byliną przeznaczoną powszechnie do karmienia zwierząt gospodarskich lub jako roślina okrywowa i użyźniacz gleby. Lucerna jest wysoce odżywcza i stanowi naturalne źródło azotu. Jest idealna do ulepszania gleby i ochrony przed erozją. Rozległy system korzeniowy lucerny odżywia zarówno rośliny, jak i glebę. Roślina lucerny jest uprawiana od pokoleń, a jej uprawa w ogrodzie jest łatwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać lucernę.

Jak hodować lucernę?

Łatwa w uprawie i rozmnażaniu lucerna dobrze dostosowuje się do prawie każdego ogrodu, tolerując szeroki zakres warunków uprawy. Jest też dobrą rośliną odporną na suszę, ponieważ nie lubi mokrych podłoży. W rzeczywistości, zbyt duża wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni.

Przy uprawie lucerny należy wybrać obszar z dużą ilością pełnego słońca. Poszukaj także miejsca dobrze odprowadzającego wodę, gdzie poziom pH gleby wynosi od 6,8 do 7,5.

Jak sadzić lucernę?

Osoby żyjące w chłodniejszym klimacie mogą sadzić lucernę na wiosnę, podczas gdy w łagodniejszych regionach należy zdecydować się na sadzenie jesienne. Ponieważ korzenie lucerny rosną szybko, nie wymagają głębokiego sadzenia – tylko około 1,5 cm. Wystarczy tylko równomiernie posypać nasiona na glebę i lekko przykryć ziemią.

Powinieneś zacząć widzieć kiełki w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Gdy sadzonki osiągną około 15 – 18 cm., należy je przerzedzić w razie potrzeby, aby uniknąć problemów z przepełnieniem.

Zbiór lucerny siewnej

W przypadku sadzenia lucerny dla zwierząt gospodarskich, należy ją zebrać i poddać peklowaniu przed kwitnieniem (tzw. wczesne stadium kwitnienia). Zwierzętom trudniej jest strawić lucernę po osiągnięciu przez nią dojrzałości. Zbiory w tej wczesnej fazie kwitnienia zapewniają również najbardziej optymalne wartości procentowe składników odżywczych, które często znajdują się w liściach rośliny.

Nie należy wycinać lucerny w przypadku nadchodzących deszczy, gdyż może to uszkodzić rośliny. Deszczowa pogoda może prowadzić do problemów z pleśnią. Wysokiej jakości siano z lucerny powinno mieć dobry zielony kolor i ulistnienie oraz przyjemny aromat i cienkie, elastyczne łodygi. Po zbiorze należy obrócić ziemię przed rozpoczęciem kolejnego sezonu sadzenia.

Lucerna ma niewiele problemów ze szkodnikami, jednak to wróbel może spowodować znaczące szkody. Ponadto, nicień łodygowy może zaatakować i osłabić pąki łodygowe.