Hodowla lucerny – jak sadzić lucernę?

Lucerna jest byliną przeznaczoną powszechnie do karmienia zwierząt gospodarskich lub jako roślina okrywowa i użyźniacz gleby. Lucerna jest wysoce odżywcza i stanowi naturalne źródło azotu. Jest idealna do ulepszania gleby i ochrony przed erozją. Rozległy system korzeniowy lucerny odżywia zarówno rośliny, jak i glebę. Roślina lucerny jest uprawiana od pokoleń, a jej uprawa w ogrodzie jest łatwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać lucernę.

Jak hodować lucernę?

Łatwa w uprawie i rozmnażaniu lucerna dobrze dostosowuje się do prawie każdego ogrodu, tolerując szeroki zakres warunków uprawy. Jest też dobrą rośliną odporną na suszę, ponieważ nie lubi mokrych podłoży. W rzeczywistości, zbyt duża wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni.

Przy uprawie lucerny należy wybrać obszar z dużą ilością pełnego słońca. Poszukaj także miejsca dobrze odprowadzającego wodę, gdzie poziom pH gleby wynosi od 6,8 do 7,5.

Jak sadzić lucernę?

Osoby żyjące w chłodniejszym klimacie mogą sadzić lucernę na wiosnę, podczas gdy w łagodniejszych regionach należy zdecydować się na sadzenie jesienne. Ponieważ korzenie lucerny rosną szybko, nie wymagają głębokiego sadzenia – tylko około 1,5 cm. Wystarczy tylko równomiernie posypać nasiona na glebę i lekko przykryć ziemią.

Powinieneś zacząć widzieć kiełki w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Gdy sadzonki osiągną około 15 – 18 cm., należy je przerzedzić w razie potrzeby, aby uniknąć problemów z przepełnieniem.

Zbiór lucerny siewnej

W przypadku sadzenia lucerny dla zwierząt gospodarskich, należy ją zebrać i poddać peklowaniu przed kwitnieniem (tzw. wczesne stadium kwitnienia). Zwierzętom trudniej jest strawić lucernę po osiągnięciu przez nią dojrzałości. Zbiory w tej wczesnej fazie kwitnienia zapewniają również najbardziej optymalne wartości procentowe składników odżywczych, które często znajdują się w liściach rośliny.

Nie należy wycinać lucerny w przypadku nadchodzących deszczy, gdyż może to uszkodzić rośliny. Deszczowa pogoda może prowadzić do problemów z pleśnią. Wysokiej jakości siano z lucerny powinno mieć dobry zielony kolor i ulistnienie oraz przyjemny aromat i cienkie, elastyczne łodygi. Po zbiorze należy obrócić ziemię przed rozpoczęciem kolejnego sezonu sadzenia.

Lucerna ma niewiele problemów ze szkodnikami, jednak to wróbel może spowodować znaczące szkody. Ponadto, nicień łodygowy może zaatakować i osłabić pąki łodygowe.

Podobne wpisy

4 thoughts on “Hodowla lucerny – jak sadzić lucernę?

  1. Ja sadzę lucernę na wiosnę i muszę przyznać, że zawsze mi się udaje. Być może za sprawą wysokiego nasłonecznienia, dlatego nie polecam sadzenia lucerny na grządkach bez dostępu do pełnego słońca.

    Krystian prowadzi blog praca bielsko

  2. Jeśli chodzi o lucernę to warto dodać, że w Polsce królują trzy rodzime gatunki:
    – lucerna kolczastostrąkowa
    – lucerna nerkowata
    – lucerna sierpowata

    Zapraszam na stronę, na której dendrologia to temat przewodni.

Comments are closed.