Jak sadzić kalafior w ogrodzie?

Jeśli zastanawiałeś się, jak sadzić kalafiora, to właśnie możesz się przekonać, że nie jest to takie trudne. Uprawa kalafiora może być prowadzona obok innych blisko spokrewnionych roślin, takich jak brokuły, jarmuż i rzepa.

Wielu ogrodników nie zajmuje się uprawą kalafiora, ponieważ ma on reputację jednej z bardziej umiarkowanych roślin. Uprawa kalafiora wymaga wiedzy o tym, kiedy najlepiej zasadzić i kiedy zebrać plony. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sadzić kalafiora i poznać inne pomocne wskazówki dotyczące uprawy tej rośliny.

Najlepszy czas na zasadzenie kalafiora

Kalafior jest warzywem sezonowym z rodziny kapustnych, do której zalicza się również brokuły. Jednak w odróżnieniu od brokułów, które wytwarzają wiele pędów bocznych, kalafior wytwarza tylko jedną główkę.

Należy przede wszystkim pamiętać, że roślina rozwija się w temperaturach około 16-18 stopni Celsjusza i nie wyższych niż 24 stopni Celsjusza. Spośród wszystkich upraw, kalafior jest najbardziej wrażliwy na temperaturę. Gdy temperatura przekracza 24 stopnie Celsjusza, rośliny mają tendencję do skręcania się.

Najlepszym okresem do sadzenia większości odmian kalafiora jest wiosna, więc rosną one i produkują swoje główki kwiatowe zanim wzrosną letnie upały. Inne odmiany nadają się do sadzenia w połowie lata na jesienne zbiory. Dobrą rekomendacją na jesień jest jego spiczasta, zielona kuzynka Romanesco.

Jak sadzić kalafior?

W przypadku kalafiora wysiewanego wiosną, nasiona należy sadzić w pomieszczeniach w kwietniu. W przypadku upraw jesiennych, rozpocznij wysiew w lipcu, w pomieszczeniach albo bezpośrednio w ogrodzie. Nie należy przesadzać kalafiora wcześniej niż 2-3 tygodnie przed średnią datą bezmroźną dla danego obszaru. Może to być dość trudne, ponieważ ważne jest, aby zacząć uprawę kalafiora na tyle wcześnie, aby dojrzewał on przed nadejściem upałów.

Siej nasiona na głębokość 6 mm w doniczkach torfowych lub w bruzdach w dobrze odwodnionej glebie doniczkowej. Po wykiełkowaniu nasion, należy kontynuować ich uprawę w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym lub pod lampami i utrzymywać temperaturę 16 stopni Celsjusza. Sadzonki należy utrzymywać w stanie wilgotnym.

Rośliny należy przesadzić w odstępach 5 m. w rzędach oddalonych od siebie o 76-91 cm.

Wskazówki dotyczące uprawy kalafiora

Wcześnie dojrzewające odmiany są bardziej podatne na skręcanie niż późniejsze odmiany.

Rośliny należy utrzymywać w stanie wilgotnym, ale nie zawilgoconym. Mulczuj wokół młodych roślin, aby opóźnić rozwój chwastów i zatrzymać wilgoć.

Sadzonki należy odstawić na 5 dni do tygodnia przed przesadzeniem na zewnątrz, ustawiając je w cieniu, a następnie stopniowo wystawiając na działanie dłuższych okresów słonecznych. Sadzonki należy sadzić w chłodny, pochmurny dzień lub późnym popołudniem, aby uniknąć nadmiernego obciążenia roślin.

Przy przesadzaniu należy nawozić płynnym nawozem zgodnie z instrukcją producenta, a przy zakładaniu roślin ponownie zastosować nawożenie boczne kompostem bogatym w azot.

Biały kalafior powinien być blanszowany, natomiast zielone, pomarańczowe i fioletowe odmiany potrzebują słońca, aby rozwijać swoje kolory. Gdy głowa jest wielkości piłki do golfa, zawiąż liście zewnętrzne luźno nad rozwijającą się głową za pomocą miękkiej tkaniny lub nylonu. To ochroni ją przed oparzeniami słonecznymi i uchroni przed żółknięciem.

Kiedy zbierać kalafior?

Kalafior jest gotowy do zbioru przez tydzień lub dwa po bieleniu lub zakryciu główek. Głowy należy sprawdzać co kilka dni. Zbierz, gdy mają więcej niż 15 cm średnicy, ale zanim części kwiatów zaczną się rozdzielać.

Odetnij kalafior od rośliny dużym nożem, pozostawiając co najmniej jeden komplet liści dla ochrony główek.

Podobne wpisy

2 thoughts on “Jak sadzić kalafior w ogrodzie?

Comments are closed.