Spuszczel pospolity – najgroźniejszy szkodnik drewna?
Spuszczel pospolity (inaczej zwany domowym) jest to owad, należący do rzędu chrząszczy. Jego barwa z reguły jest ciemnobrązowa lub czarna, samce osiągają około 20 mm długości, samice nawet do 30 mm. Ciało spuszczela jest lekko wydłużone i spłaszczone. Jego cechą charakterystyczną są dwa białawe, delikatnie lśniące guziczki na odwłoku. Wbrew pozorom owad ten żeruje nie tylko w domach z drewna. W tych murowanych można go spotkać bardzo często, żeruje w drewnianych elementach, takich jak:
- schody
- ościeżnice
- drzwi
- ramy okien
W bardzo sprzyjających warunkach może rozmnażać się i zerować przez cały rok, chociaż z reguły okres największej aktywności przypada na czerwiec – sierpień. Obecnie jest to najczęściej spotykany i najgroźniejszy szkodnik drewna, który występuje w Polsce. Dlaczego? Ponieważ jego całkowite wyeliminowanie mogą zagwarantować tylko firmy, stosujące profesjonalne sposoby zwalczania szkodników, zatrudniające specjalistów w tym zakresie.
Metody zwalczania spuszczela pospolitego
Dobór odpowiedniej metody jest kluczem do skutecznego pozbycia się szkodników z domu. Aby dokonać właściwego wyboru, należy uprzednio dokonać analizy zajętych przez spuszczel obiektów. Bierze się przy tym pod uwagę czynniki takie jak: stopień infekcji, wielkość obiektu czy dostępność zainfekowanego materiału. Do najczęściej stosowanych metod likwidacji spuszczela pospolitego należą:
- gazowanie fosforowodorem lub azotem
- impregnacja owadobójcza przy użyciu specjalnych preparatów lub żelu
- zastosowanie mikrofali