Metody zwalczania korników

Metody zwalczania korników
Metody zwalczania korników

Kornik to szkodliwy owad, który niszczy strukturę drzewa, przyczyniając się do jego stopniowego obumierania. Korniki można zwalczać wieloma metodami – inwazyjnie, naturalnie, mniej znanymi sposobami zwalczania szkodników oraz przez fumigację, czyli zagazowanie budynku.

Inwazyjne i naturalne metody zwalczania korników

Wycinka chorych drzew, na których znajdują się larwy kornika, należy do naturalnych metod zwalczania szkodników. Ścięte drzewa wywozi się z lasu i w ten sposób pozbywa się problemu z chorymi drzewami. Metoda stosowana jest od bardzo dawna. Uważana jest za inwazyjną, ale skuteczną metodę walki z kornikami. W miejsce wyciętych drzew nasadza się nowe, tworzy się w lesie drzewostan mieszany, bardziej odporny na szkodnika.

Dzięcioł trójpalczasty odżywiający się kornikami może pomóc w uporaniu się z plagą szkodników. Jeżeli populacja dzięcioła jest duża, może to przynieść oczekiwane rezultaty.

Mniej znane metody – korowanie, pułapki feromonowe i skrzynkowe

Czasem stosuje się tzw. korowanie – usuwa się korę z chorych drzew zaatakowanych przez korniki. Korniki można usunąć przez rozlokowanie pułapek feromonowych albo skrzynkowych. Pozwalają one na systematyczne odławianie szkodników.

Specjalistyczna metoda zwalczania korników – fumigacja

Likwidacja szkodników w budynku może być przeprowadzona za pomocą fumigacji, czyli zagazowania. Aplikuje się odpowiedni preparat – gaz, który niszczy szkodniki w ciągu 8-12 dni od rozpylenia. Zabieg jest o tyle skuteczny, że niszczy nie tylko korniki, ale i inne szkodliwe owady, takie jak larwy spuszczela i kołatka.

Podobne wpisy