Wskazówki dotyczące sadzenia kalafiora

Kalafior jest nieco trudniejszy w uprawie niż jego krewni – kapusta i brokuły. Wynika to głównie z jego wrażliwości na temperaturę – za zimno lub za gorąco i nie przetrwa. Jednak uprawianie kalafiora z nasion nie jest niemożliwe, a jeśli szukasz w tym roku odrobinę wyzwań w swoim ogrodzie, to dlaczego nie spróbować uprawy kalafiora?

Kiełkowanie nasion kalafiora

Kalafior rośnie najlepiej przy około 15 stopniach Celsjusza. Poniżej tego poziomu roślina umrze. Powyżej głowa będzie “guzikować”, co oznacza, że zamiast pożądanej, stałej, białej głowy, rozbije się na wiele małych, białych części. Unikanie tych skrajności oznacza wzrost kalafiora z nasion bardzo wcześnie na wiosnę, a następnie przesadzenie na zewnątrz.

Najlepszy czas na posadzenie nasion kalafiora w pomieszczeniach to 4 do 7 tygodni przed ostatnimi średnimi mrozami. Jeśli mieszkasz na terenie, gdzie są krótkie wiosny, powinieneś dążyć do zbliżenia się do siedmiu tygodni. Wysiewaj nasiona w żyznym materiale na głębokości 1,25 cm i dokładnie je podlewaj. Przykryj glebę plastikową folią, aż nasiona zaczną kiełkować.

Kiełkowanie nasion kalafiora trwa zazwyczaj od 8 do 10 dni. Po pojawieniu się sadzonek należy usunąć folię i utrzymywać glebę w stanie równomiernej wilgotności. Bezpośrednio nad sadzonkami należy umieścić lampki lub świetlówki i włączyć je na 14 do 16 godzin dziennie. Światła należy trzymać tylko kilka centymetrów nad roślinami, aby nie dopuścić do tego, aby stały się one długie i sprężyste.

Uprawa kalafiora z nasion

Sadzonki należy przesadzić na zewnątrz na 2 do 4 tygodni przed ostatnią datą mrozu. Będą one nadal wrażliwe na zimno, więc upewnij się, że najpierw odpowiednio stwardnieją. Wystaw je na zewnątrz, z dala od wiatru, na około godzinę, a następnie przenieś je do środka. Powtarzaj to codziennie, za każdym razem zostawiając je na zewnątrz na godzinę dłużej. Jeśli na zewnątrz jest wyjątkowo zimno, należy pominąć jeden dzień.

Podobne wpisy

3 thoughts on “Wskazówki dotyczące sadzenia kalafiora

  1. Przy uprawie kalafiora warto pamiętać o tym, aby utrzymać właściwą wilgotność. Jeśli będzie zbyt wilgotno i gorąco to może się zaparzyć.

    Słyszysz chrobotanie w domu lub ogrodzie? Być może masz korniki, sprawdź jak się ich pozbyć na stronie korniki.net

Comments are closed.