Ciężko byłoby znaleźć osobę, która nie słyszałaby by o sushi. Ta najbardziej charakterystyczna japońska potrawa ma bardzo długą historie. Wbrew pozorom można ją też przyrządzać na wiele sposobów. Z tego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje sushi i co jest niezbędne do przygotowania tego dania.
Krótka historia sushi
Pierwsza pisemna informacja na temat sushi w Japonii. pochodzi z 718 roku. Potrawa ta pojawiła się również w zbiorze opowiadań o tytule Opowieści z dawnych czasów z XII wieku. Uważa się, że sushi przywędrowało do Kraju Kwitnącej Wiśni z Chin. Na przestrzeni wieków sposób przygotowywania tej potrawy zmieniał się, a czas fermentacji z biegiem lat stawał się coraz krótszy.
Sushi jakie znamy dzisiaj powstało na przełomie XVIII i XIX wieku w ówczesnej siedzibie szogunatu – Edo. W tym okresie zrezygnowano z fermentacji ryżu i zaczęto go doprawiać octem,co znacznie skróciło czas przygotowywania potrawy. Tak zaprawiony ryż formowano w grube wałki lub kulki, a na wierzch kładziono kawałki surowych ryb lub owoców morza. Dzięki użyciu octu danie to zachowywało tradycyjny smak fermentacji, przy czym szybko można było je przyrządzić. Dopiero w drugiej połowie XX wieku, sushi na dobre rozpowszechniło się poza Krajem Kwitnącej Wiśni.
Rodzaje sushi
W dzisiejszych czasach wyróżniamy kilkadziesiąt rodzajów opisywanej potrawy, która cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Podstawowe odmiany sushi to:
- Nigiri – to najprostsza odmiana sushi, której nazwa pochodzi od słowa ugniatać. Jest to owalna porcja ryżu z dodatkiem wasabi, na którą kładzie się plaster ryby, kalmara, ośmiornicy lub też japoński omlet – tamagoyaki,
- Maki – myśląc o sushi przeważnie mamy przed oczyma tą odmianę tej potrawy. Wałeczki ryżowe otacza się owiniętymi prasowanymi algami morskimi – nori. W środku maki można znaleźć ryby, owoce morza, warzywa lub grzyby,
- Uramaki – jest to najprościej rzecz ujmując odwrócone maki, ryż znajduje się na zewnątrz, a nori w środku,
- Futomaki – jest bogatsza wersja maki, w której znajdziemy minimum cztery dodatki,
- Sashimi – sushi bez ryżu. Ryby, owoce morza i warzywa zawija się w omlet japoński lub papier ryżowy,
- Gunkan Maki – kształtem podobne do małych łódek, niewielkie kuleczki ryżu z dodatkami owija się umiejętnie przyciętym płatem nori.
Niezbędne składniki do przygotowania sushi
Prawdziwe sushi nie powstanie bez kilku podstawowych składników. Kluczowym elementem jest ryż z octem, który powinno dodawać się pod koniec gotowania. Kolejnym ważny składnikiem są nori, czyli suszone wodorosty, które można bez problemu kupić w formie wyciętych arkuszy. Często spotykanym dodatkiem do sushi jest ostry japoński chrzan – wasabi. W naszym kraju można go kupić w formie pasty lub w proszku. Przygotowując omawiane danie nie można zapomnieć o rybach lub owocach morza. Mogą to być ośmiornice, kalmary, węgorze, krewetki lub skorupiaki. Jeśli chodzi o ryby w sushi powinny się znaleźć jedynie te słonowodne gatunki o wysokich walorach smakowych.
Więcej o sushi przeczytasz na stronie restauracji Gold Sushi – dowiedz się więcej.